قبل از شروع صحبت، ما توصیه می کنیم که موهای خود را خودتان کوتاه نکنید. علاوه بر زیباتر شدن ، یک آرایشگر حرفه ای آموزش دیده مجموعه خاصی از ابزارها و مهارت ها (به علاوه نمای پشت سر شما) را دارد که اکثر ما چنین نداریم. آن‌ها می‌دانند که چگونه لایه‌ها را اضافه کنند و یا کوتاه کنند. اما، ما نیز انسان هستیم. گاهی اوقات، به دلایلی نمی توانید به سالن زیبایی بروید. داستان هر چه که باشد، اگر به هر حال می‌خواهید به سراغ قیچی بروید، پس با ما همراه باشید تا شما رو راهنمایی کنیم. 


ابتدا از خود بپرسید که آیا کوتاه کردن مو واقعا ضروری است یا خیر

هر آرایشگری توصیه میکند تا قبل از اقدام به کوتاه کردن موهای خود تا حد امکان صبر کنید. اما همه نمی توانند یا نمی خواهند این کار را انجام دهند و ما به آن احترام می گذاریم.


اصلاح منظم یک ضرورت است، به ویژه برای افرادی که موهای رنگ شده ویا آسیب دیده از حرارت دارند. انتهای دوشاخه نشانگر این است که شما به اصلاح نیاز دارید.


تا سه یا چهار ماه پس از کوتاه کردن مو. اگر در این مدت به یک متخصص مراجعه کرده اید و موهای شما شکننده نیست، احتمالاً می توانید مدت بیشتری صبر کنید.


اگر بتوانید تا زمانی که به سالن آرایش مراجعه کنید، خود را از قیچی دور نگه دارید، محصولات مناسب می‌توانند به ترمیم و جلوگیری از آسیب‌دیدگی انتهایی کمک کنند.

برای ترمیم انتهای دوشاخه و مدیریت آسیب ناشی از گرما، میتوان از سرم محافظ استفاده کرد.


اگر قصد کوتاهی مو در منزل را دارید، ابزار مناسب را در دست داشته باشید.


ممکن است فکر کنید اشکالی ندارد که به سراغ قیچی آشپزخانه بروید، اما ، کوتاه کردن موهای خود با آنها می تواند فاجعه باشد. "از قیچی آشپزخانه استفاده نکنید!". آنها به اندازه کافی تیز نیستند و می توانند در حین کوتاه کردن موها را فشار دهند و در نتیجه خطوطی کج ایجاد می کنند که به سختی اصلاح می شوند.


قیچی های با کیفیت پایین می توانند انتهای شما را درهم و کثیف نشان دهند؛ به جای استفاده از هر یک از قیچی های معمولی که قبلاً دارید، یک جفت قیچی کوتاه کننده مو بخرید. دلیلی که آٰرایشگرها از قیچی‌های مخصوص در مقابل قیچی‌هایی که در کشوی آشپزخانه هستند، استفاده می‌کنند این است که تیغه‌های تیز و دقیق به شما امکان می‌دهند بسیار دقیق‌تر باشید. هرچه قیچی تیزتر باشد، کنترل بیشتری خواهید داشت.


با موهای تمیز، خشک و حالت داده شده شروع کنید.

مگر اینکه فر یا کلاف طبیعی داشته باشید، به احتمال زیاد آرایشگر شما معمولا موهای شما را قبل از کوتاه کردن خیس می کند. شاید در این مواقع بد نیاشد بخاطر بیاورید چه اقداماتی در سالن آرایش روی مو شما صورت میگرفته، اما دقت کنید با اینکه موهای خیس به آرایشگرها این امکان را می‌دهد که در ایجاد خطوط تمیز بسیار دقیق‌تر عمل کنند، اما آنها نیز برای انجام این کار آموزش دیده‌اند.


بخش‌های بسیار کوچک کار کنید

فقط ۳ یا ۴ سانتی متر پهنا که تا حد امکان بین انگشتانتان پخش می‌شود. از قسمت جلو شروع کنید.

می‌توانید ببینید که موها در کجا فرو می‌روند، سپس از آن قطعه به عنوان راهنمای بقیه موها استفاده کنید. مطمئن شوید که مجموعه‌ای از گیره‌های فک تمساح را در دسترس داشته باشید تا در حین کوتاهی، قسمت‌های سرگردان را با خیال راحت محکم کنید.


به جهت موها و قیچی خود توجه کنید.

اکنون قسمتی می رسد که در آن موهای خود را کوتاه می کنید. روشی که کوتاهی و قیچی خود را در دست می گیرید، می تواند تاثیر زیادی بر روی آرایش موهای شما در خانه داشته باشد. موها را با انگشتان خود به سمت بالا بکشید زیرا این ساده ترین راه برای اطمینان از یکنواخت بودن طول مو است. سپس، قیچی خود را به موازات موهایی که از میان انگشتانتان به نظر می رسد قرار دهید و موها را به صورت عمودی به جای صاف برش دهید.


قیچی را به سمت بالا بگیرید و قیچی را به آرامی روی انتهای مو باز و بسته کنید. "این یک تکنیک کوتاهی مو نقطه ای است که ظاهری پراکنده به انتهای مو می دهد." اساساً این یک اطمینان در برابر تارهای مو ناهموار است که با کوتاه کردن موها بیشتر به چشم می آیند.


احتمالاً بارها دیده‌اید که یک آرایشگر از این روش برای شما استفاده می‌کند، اما اگر در تصویر کردن آن مشکل دارید، آموزش‌های زیادی در پیج اینستاگرام لاویسا و YouTube وجود دارد که نحوه انجام آن را نشان می‌دهد. آموزش های اینستاگرام لاویسا و یوتیوب به طور کلی می تواند یک منبع عالی راهنمایی برای یادگیری نحوه کوتاه کردن موهای خود باشد.


کسی را پیدا کنید که مدل موهایی شبیه آنچه شما به دنبالش هستید داشته باشد و مطمئن شوید که نوع موی مشابهی دارد." این به ویژه برای افرادی که موهای فر دارند و ممکن است از روش های مختلف کوتاهی بهره مند شوند صدق می کند. فقط مطمئن شوید که فقط آموزش هایی را تماشا می کنید که توسط متخصصان دارای مجوز توضیح دده میشود می شوند.


در مورد مو چتری دقت بیشتری داشته باشید.

تلاش برای کوتاه کردن چتری‌های جدید یا لایه‌های قاب‌بندی صورت، میتواند شما را بسیار پشیمان کند، اما کوتاه کردن لایه‌های موجود بسیار آسان‌تر است. توصیه میکنیم موهای خود را به صورت مثلث برش دهید. 


موها را در یک شانه بدون کشش قرار دهید. از شانه به عنوان یک راهنما برای یک خط مستقیم استفاده کنید، سپس با قیچی به سمت بالا کوتاه کنید. اما هر کاری که انجام می دهید، صبور باشید و کوتاهی های خود را به حداقل برسانید. ممکن است چتری‌های شما کوتاه‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌کردید کوتاه شود.


امیدواریم این آموزش از مجموعه سالن زیبایی لاویسا مورد قبول شما بوده باشد.