امروزه یکی از روش‌های صافی و احیای مو کراتینه کردن آن‌ها است. در واقع باید بگوییم که در انجام کراتینه مو از مواد شیمیایی استفاده می‌شود و این روش در میان مردم بسیار قابل توجه قرار گرفته است. از طرفی کراتینه کردن مو‌ها علاوه بر صافی مو باعث ایجاد حالت ابریشمی، ترمیم مو‌های آسیب دیده و... نیز می‌شود. در ادامه مطالب سالن زیبایی ما شما با مزایا و معایب این روش آشنا خواهید شد. 

معرفی کراتینه مو 

حتما تا به حال به مو‌های خود توجه کرده‌اید و می‌دانید که ساختار مو با ساختار سایر اعضای بدن متفاوت است. آیا می‌دانید که چه ترکیباتی باعث به وجود آمدن مو‌های شما شده است؟ در واقع ساختار اصلی مو از پروتئینی به نام کراتین است. کراتین موجود در مو‌ها باعث می‌شود مو‌های شما صاف، لخت، ابریشمی و بسیار نرم باشد. حال اگر مو‌های وز و فر دارید باید بگوییم که مقدار کراتین مو‌های‌تان کم است. کم بودن مقدار کراتین در مو‌ها باعث آسیب‌دیدگی مو می‌شود؛ همچنین نبود کراتین در مو باعث می‌شود مو‌های شما وز و فر بماند. 

حال چه راهی وجود دارد تا مقدار کراتین مو‌های‌تان را افزایش دهید؟ کراتینه کردن مو یا همان کراتین‌تراپی یکی از روش‌هایی است که طی فرآیندی کراتین به مو‌های شما نفوذ می‌کند و باعث می‌شود تا مو‌های شما به طور موقت حالت ابریشمی و صاف به خود بگیرد و از طرفی مو‌های آسیب‌دیده را نیز ترمیم می‌کند. برای انجام کراتین‌تراپی مو حتما بایداز یک فرد با تجربه و با مهارت کمک بگیرید؛ زیرا باید این روش ترمیم مو به دقت بالایی نیاز دارد. پس پیشنهاد می‌کنیم از انجام کراتینه مو در خانه یا سپردن آن به افراد بی تجربه جدا خودداری فرمایید. 

مزایا و معایب کراتینه مو

همه ما می‌دانیم که هر مواد شیمیایی به محض ورود به بدن تغییراتی را در ما ایجاد می‌کنند. گاهی ممکن است تغییرات ایجاد شده خود باشد و گاهی نیز تغییرات ایجاد شده بد است. ولی موضوع مهمی که وجود دارد این است که هر تغییر در سیستم بدن اگر دارای مزایا باشد، معایب دیگری نیز دارد و مواد شیمیایی هیچ وقت بدون عوارض و بدون معایب نبوده است. کراتین نیز یک ترکیب شیمیایی است که مو‌های شما در معرض این ماده قرار می‌گیرد و در نتیجه می‌تواند یک سری مزایا داشته باشد. 

اما حتما به این توجه داشته باشید که کراتینه مو علاوه بر داشتن مزایای زیاد، معایبی نیز دارد. در واقع باید بگوییم که افراد زیادی پیدا می‌شوند که اعتقاد‌شان در مورد کراتینه مو این است که کراتینه می‌تواند روی سلامتی بدن، مو‌ها و سلامتی سایر اطرافیان شود. برخی دیگر نیز بر این باور‌ند که کراتینه مو معایب چندان زیادی ندارد و تاثیر بد کراتین خیلی جزئی است. در ادامه به صورت کامل تمامی معایب و مزایای انجام این روش از احیای مو را بررسی خواهیم کرد. 

مزایای احیای مو با کراتین

 

کراتینه کردن مو مزایای زیادی دارد و بیش‌تر افراد فقط مزایای کراتینه را می‌شناسند و با معایب آن آشنایی زیادی ندارند. اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین مزایای کراتینه را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم که تقویت مو‌ها از مهم‌ترین مزایای کراتینه است. در واقع کراتین سرشار از انواع ویتامین‌های مورد نیاز مو بوده و این ویتامین‌ها در کنار یک‌دیگر باعث می‌شوند تا مو‌های شما صاف و ابریشمی شود. با انجام کراتینه شما مو‌هایی لخت و براق خواهید داشت و دیگر نیازی نیست تا روش‌های سخت دیگر را برای صاف کردن مو انتخاب کنید. براق شدن مو‌ها در این روش باعث می‌شود تا ظاهری زیبا‌تر و جذابیتی بالا داشته باشید.

کراتین به داخل منافذ و فولیکول مو‌های شما نفوذ می‌کند و در نتیجه ماندگاری زیادی خواهد داشت. از دیگر مزایای کراتینه مو، شانه زدن راحت مو‌ها است. شما با انجام کراتینه، مو‌های خود را هر روز به راحتی شانه خواهید زد. وجود کراتین روی مو‌ها از مو‌های شما در برابر آلودگی‌ها، عوامل خارجی آسیب رسان و به خصوص اشعه‌های خورشید مراقبت می‌کند. در واقع کراتین منافذ خالی مو‌ها را پر می‌کند و دیگر راهی برای ورود میکروب‌ها به داخل مو نمی‌ماند. از دیگر مزایایی که کراتینه مو دارد این است که پزشکان زیادی این روش را برای رفع مو‌خوره پیشنهاد می‌کنند و می‌گویند که انجام ۲ تا ۳ بار کراتینه مو باعث از بین رفتن  مو‌خوره‌های مو می‌شود.

کراتین منافذ باز مو را پر می‌کند و باعث نرمی‌، لطافت، براقیت و درخشان شدن مو‌ها می‌شود. شما با کراتینه کردن مو دیگر نیاز ندارید از اسپری مخصوص و محصولات دیگر مو به منظور مراقبت از مو استفاده کنید. یکی دیگر از مزایای کراتینه این است که برای هر نوع مو مناسب است و لازم نیست نگران وز بودن بیش از حد مو‌های خود باشید. یعنی کراتینه هر گونه وز مو را از بین می‌برد. با کراتینه مو می‌توانید به راحتی مو‌های خود را حالت دهید.

معایب کراتینه کردن مو

 

کراتینه کردن مو معایب کمی نسبت به مزایای آن دارد. اگر در موقع انجام کراتینه از روش‌های درست و اصولی استفاده نکنید یا اگر ماده کراتین نامرغوب باشد دیگر مزایایی برای موهای‌تان ندارد و معایب آن بیش‌تر است. یکی از معایب کراتینه کردن مو این است که ممکن است برخی افراد به مواد کراتینه حساسیت داشته باشند و باعث بروز عوارض جانبی در افراد شود. یکی دیگر از معایب کراتینه کردن مو این است که انجام این روش دارای هزینه بسیار بالایی است، ولی با توجه به اینکه مو‌های آسیب دیده در این روش احیا می‌شوند، می‌توان از این عیب کراتینه چشم‌پوشی کرد. 

اگر کیفیت کراتینی که برای کراتینه استفاده می‌شود، مرغوب نباشد باعث می‌شود تا مو‌های شما به طرز عجیبی خشک شود و آسیب‌دیدگی مو‌های‌تان بیش‌تر شود. در این روش از مواد نرم‌کننده و سرم‌های موی زیادی برای ایجاد صافی در مو استفاده می‌شود و به همین دلیل مو‌های شما پس از کراتینه چرب خواهد شد و شاید به صورت شوره نیز پدیدار شود.

سخن پایانی

یکی از روش‌های نوین برای صاف کردن مو کراتینه کردن مو است. این روش به دلیل تماس مو‌ها با مواد و ترکیبات شیمیایی مزایا و معایب خاصی دارد. ولی باید توجه کرد تا با انجام روش‌های اصولی معایب کراتینه را کم‌تر کرد. لازم است بدانید که برای انجام کراتینه باید به یک سالن زیبایی با کادر مجرب و با مهارت مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا سالن زیبایی لاویسا را انتخاب کنید تا رضایت کافی را از کراتینه مو‌های خود داشته باشید.