پاک کردن یا ریمو تتو به روش‌های مختلف و رایجی صورت می‌گیرد که این روش‌ها شامل لیزر، جراحی، درم ابریژن و... هستند. از آنجایی که جوهر تتو در زیر لایه بالایی پوست قرار می‌گیرد؛ از این رو این امر، سبب پیچیده‌تر و گران‌تر شدن این فرآیند در مقایسه با خود عمل تتو کردن می‌شود. اگر شما هم مشتاق شده‌اید که با روش‌های ریمو تتو بدن آشنا شوید، پس در ادامه مطلب از سالن زیبایی لاویسا با ما همراه باشید.

روش‌های مختلف پاک کردن تتو

امروزه روش‌های مختلفی برای از بین بردن تتو از روی بدن وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

مظلب پیشنهادی: تاتو موقت

ریمو تتو به صورت لیزر


برای پاک کردن تتو، لیزر به اپیدرم نفوذ می‌کند و از آنجایی که زمان عمل کوتاه و انرژی بسیاری دارد، رنگدانه‌های تتو به تدریج محو و ناپدید می‌شوند. لیزر مورد استفاده برای ریمو تتو بدن لیزر اندیاگ یا Q-switched است. پاک کردن تتو با لیزر یک روش مقرون به صرفه و نسبتا کم درد و پرطرفدار است که امروزه به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

انرژی پالس‌های لیزری بسیار زیاد است و به سرعت جذب رنگدانه‌های جوهر تاتو می‌شود و آن‌ها را منفجر می‌کند. در وهله بعدی نیز ذرات بسیار ریز باقی‌مانده از جوهر تتو از بین می‌رود، آن‌ها را جمع آوری و سپس دفع می‌کند و به این ترتیب تاتو بدن پاک می‌شود. این نوع لیزر می‌تواند طیف وسیعی از تتوهای بدن را با رنگ‌های مختلف پاک کند. البته لیزر الکساندرایت نیز قابلیت ریمو تتو با جوهر مشکی و تتو با رنگ‌های سبز و آبی را نیز دارد.

ریمو تتو به صورت کرم، روغن و پماد

امروزه برخی کرم‌ها، پمادها و روغن‌ها در بازار موجود شده‌اند که ادعا دارند بعد از مدتی استفاده از آن‌ها تتوهای بدن پاک می‌شوند. این محصولات با سفید کردن و لایه‌برداری از پوست به پاک شدن جوهر تتو کمک می‌کنند. اما هیچ یک از این محصولات تتوی بدن را کامل از بین نمی‌برند. لازم به ذکر است که در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا هیچ گونه محصول با هدف رفع تتو را تایید نکرده است؛ چراکه این محصولات می‌توانند عوارض جانبی بدی همچون زخم، کلوئید و سوزش در پوست ایجاد کنند.

ریمو تتو به صورت درم ابریژن

در طی روش درم ابریژن، ناحیه‌ای از پوست که تتو شده است، معمولا تا زمانی که بی‌حس شود، سرد هم می‌شود. سپس پوست تتو شده با یک دستگاه چرخشی با سرعت بالا که دارای یک چرخ یا برس ساینده است سابیده می‌شود تا سطوح عمیق‌تری سابیده شوند. این به جوهر تاتو اجازه می‌دهد تا از پوست خارج شود. در این صورت تتو تقریبا از روی پوست از بین می‌رود و ناحیه آسیب دیده تا چند روز بعد از عمل احساس درد می‌کند. 

بهبودی آن نیز ممکن است تا دو الی سه هفته طول بکشد. البته به دلیل نتایج غیرقابل پیش‌بینی و نتایج کمتر مؤثر این روش نسبت به لیزر یا ترکیبی از لیزر و اکسیزیون، روش درم ابریژن انتخاب رایجی برای ریمو تتو نیست.

سخن آخر

تتوها دائمی هستند و پاک کردن کامل آن‌ها کمی دشوار است. بدون در نظر گرفتن روش‌های خاص پاک کردن تتو، ممکن است درجاتی از جای زخم یا تغییر رنگ پوست باقی بماند. ما در این نوشتار به معرفی روش‌های ریمو تتو بدن پرداختیم.