امروزه روش‌های متعددی برای از بین بردن مو‌‌های زائد وجود دارد که هر کدام به نوعی انجام می‌شود و هر کدام دارای مزایا و معایب خاصی است. اپیلاسیون و لیزر نیز یکی دیگر از روش‌های از بین بردن مو‌های زائد است که این دو روش کاملا با یک‌دیگر متفاوتند. ممکن است شما چیز‌های زیادی در مورد این روش‌های مو‌ زدایی از اطرافیان خود شنیده باشید، ولی بین دو‌راهی قرار بگیرید که آیا کدام درست و کدام نادرست است؟ در واقع باید بگوییم که هر کدام از این روش‌ها دارای معایب و مزایایی هستند که شما باید با خود بسنجید و یکی را انتخاب کنید. در ادامه مطلب از سالن زیبایی لاویسا در مورد هر کدام از این روش‌ها توضیح خواهیم داد. 

معرفی اپیلاسیون و لیزر مو

رفع مو‌های زائد یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های برخی خانم‌های امروزی محسوب می‌شود؛ چرا‌ که این عامل نشان‌دهنده پاکیزگی و به خود رسیدن است. اپیلاسیون و لیزر از روش‌های محبوب و مشهور برای رفع مو‌های زائد است که افراد بسته به ذائقه‌شان یکی از این دو روش را انتخاب می‌کنند. برخی افراد نیز به دنبال یافتن بهترین روش برای رفع مو‌های زائد هستند؛ چرا که سلامتی ارزش بالایی دارد. اپیلاسیون و لیزر روشی کاملا متفاوت با یک‌دیگر هستند که هر کدام با ماده و دستگاه مخصوص خود انجام می‌شوند. 

معرفی اپیلاسیون


در واقع باید بگوییم که اپیلاسیون روشی از موزدایی است که در آن به وسیله اپیلاتورمو‌های زائد شما از بین می‌رود. دستگاه اپیلاتور یک سری دیسک‌های چرخنده و موچین مکانیکی‌دارد و ماده‌ای از جمله وکس یا موم در داخل آن ریخته می‌شود. در این روش مو‌های زائد شما به وسیله دستگاه اپیلاتور از ریشه کنده می‌شود و هیچ مویی در داخل پوست باقی نمی‌ماند. 

مهم‌ترین عیبی که این روش دارد این است که شما برای اینکه مو‌های زائد خود را با اپیلاسیون از بین ببرید، باید مدت زمان زیادی را صبر کنید تا مو‌های شما بلند شود. از دیگر معایب این روش می‌توان به دردآور بودن آن اشاره کرد که شما در هنگام اپیلاسیون سوزش و درد زیادی را احساس خواهید کرد. مخصوصا اگر نقاط مد نظر برای انجام اپیلاسیون نقاط حساسی مثل بیکینی، زیر بغل و... باشد درد و سوزش بیش‌تر می‌شود.

معرفی لیزر مو

 

لیزر مو یکی از فرآیند‌های از بین بردن مو‌های زائد است که توسط متخصص با وسایل خاصی انجام می‌شود. وسایل انجام لیزر متفاوت است و هر کدام کیفیت خاص خود را دارد. در این روش‌ فولیکو‌ل‌های مو‌های زائد از بین می‌رود و پس از چندین جلسه که تعداد جلسات با توجه به نظر متخصص تعیین می‌شود، مو‌های شما کاملا از بین می‌رود. این روش نسبت به روش قبلی درد کم‌تر و هزینه بیش‌تری دارد. در ادامه به صورت کامل تفاوت این دو روش را بررسی خواهیم کرد. 


تفاوت لیزر مو و اپیلاسیون مو

اپیلاسیون مو یکی از روش‌هایی است که افراد زیادی آن را ایده‌آل می‌دانند و بیش‌تر با استفاده از اپیلاسیون مو‌های زائد خود را از بین می‌برند. دلیل این استقبال از اپیلاسیون مو این است که این روش بسیار ساده بوده و هزینه‌های کم‌تری نیز دارد. شما می‌توانید در خانه نیز اپیلاسیون را انجام دهید و نسبت به لیزر مو به تجربه کم‌تری نیاز دارد. تفاوت‌های اساسی بین این دو روش وجود دارد و کافی است تا با سنجیدن این تفاوت‌ها به بهتر بودن هر یک پی ببرید.

تفاوت در هزینه

اگر می‌خواهید با استفاده از اپیلاسیون مو‌های زائد خود را از بین ببرید، باید بدانید که روش حذف مو‌های زائد یکی از روش‌های ساده و آسان است؛ از این رو به وسایل و تجهیزات زیادی نیاز ندارید؛ پس در نتیجه هزینه کم‌تری را پرداخت می‌کنید. در انجام لیزر با توجه به اینکه به دستگاه‌ها، تجهیزات پزشکی و دقت و تجربه متخصص نیاز است پس هزینه‌های زیادی را نیز باید پرداخت کنید. از آنجا که شما باید طول دوره درمان خود را در لیزر کامل کنید باید در نظر داشته باشید که پرداخت هزینه در هر جلسه درمانی انجام می‌شود؛ پس نتیجه‌گیری نهایی این است که لیزر هزینه بیش‌تری نسبت به اپیلاسیون دارد. 

میزان درد

اگر بخواهیم میزان درد هر یک از این روش‌ها را بسنجیم باید بگوییم که مسلماً درد اپیلاسیون بیش‌تر از لیزر مو است؛ چرا که در انجام اپیلاسیون مو‌ها از ریشه کنده شده ولی در لیزر فولیکول‌های مو با پرتو‌های خاص تخریب می‌شوند. 

میزان اثر‌گذاری

میزان اثر‌گذاری روی مو‌ها در لیزر بیش‌تر از اپیلاسیون است. در اپیلاسیون مو‌های شما به صورت موقتی کم رشد می‌شوند، ولی در لیزر با طی مراحل درمانی به صورت کامل، بین ۶۰ تا ۹۰ درصد مو‌ها به صورت دائمی از بین می‌روند؛ همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که انجام لیزر روی مو‌های نرم هیچ تاثیری ندارد. از طرفی لیزر تاثیر‌گذاری بیش‌تری روی مو‌های تیره با پوست روشن دارد. 

ایمنی در اپیلاسیون و لیزر

ایمنی یکی از مهم‌ترین عواملی است که شما باید برای انتخاب روش از بین بردن مو‌های زائد خود به آن توجه کنید. انجام اپیلاسیون نسبت به لیزر می‌تواند طبیعی‌تر باشد. ولی مقدار عوارض در اپیلاسیون بیش‌تر از لیزر است. شما برای اینکه شاهد عوارض کم‌تری پس از اپیلاسیون یا لیزر باشید باید به مراکز معتبر برای انجام این روش‌ها مراجعه کنید. در نهایت اپیلاسیون بهتر است یا لیزر؟

با بررسی تفاوت‌های میان این دو روش مو‌زدایی باید تمامی شرایط را در نظر بگیرید. به عنوان مثال مقدار مو، نوع مو، مقدار هزینه‌ای که می‌خواهید برای از بین بردن مو‌های زائد پرداخت کنید و... از عواملی هستند که حتما باید سنجیده شوند و تصمیم نهایی توسط خود‌تان گرفته شود. هر دو روش از روش‌هایی هستند که در کنار مزایا معایبی نیز دارند. اگر می‌خواهید به‌طور دائم از شر مو‌های زائد خلاص شوید پیشنهاد ما به شما انجام لیزر است. اگر می‌خواهید یک روش ساده و کم هزینه برای رفع مو‌های زائد را انتخاب کنید اپیلاسیون گزینه مناسبی است. 

سخن پایانی

برای اینکه بهترین و مناسب‌ترین روش را برای از بین بردن مو‌های زائد انتخاب کنید، اولین و بهترین مشاور خودتان هستید. پس به‌طور دقیق تفاوت‌ها را بررسی کنید. اگر در این زمینه نیاز به گرفتن مشاوره داشتید می‌‌توانید از افراد با تجربه کمک بگیرید؛ همچنین توجه داشته باشید که انجام روش‌های مختلف از بین بردن مو به مهارت بالایی نیاز دارد. سالن زیبایی لاویسا خدمات بی‌نظیری را در این زمینه ارائه می‌دهد و شما می‌توانید برای انجام کلیه خدمات مو‌زدایی، میکاپ‌های جذاب و... به سالن زیبایی لاویسا مراجعه کنید.